علت خراب شدن موتور لباسشویی چیست ؟

علت خراب شدن موتور لباسشویی چیست ؟

علت خراب شدن موتور لباسشویی چیست ؟

معمولا موتور ماشین لباسشویی مشکل‌ سازترین بخش دستگاه می باشد بعد از موتور ، مشکل در تخلیه ، مشکل الکتریکی و آسیب دیدن درام (محفظه داخلی) رایج‌ترین مشکلاتی است که برای ماشین‌های لباسشویی پیش می‌آید .

موتور واحد مرکزی ماشین لباسشویی است که کل دستگاه را به کار می‌اندازد بدون موتور هیچ چیز کار نمی‌کند دلیلش هم این است که موتور ، برق لازم برای کار کردن اجزای داخلی دستگاه را فراهم می‌‌کند .

مواردی که نشان می دهد موتور ایراد دارد به شرح ذیل ذکر شده است :

- آب پمپ نمی‌شود و ماشین نمی‌چرخد
گاهی اوقات اتفاق می‌افتد که ماشین نمی‌تواند آب را به داخل یا خارج پمپ کند و بچرخد در این مواقع به احتمال زیاد مشکل از موتور است و در صورتی که موتور سالم باشد احتمالاً میکروسوئیچ درب مشکل دارد که در صورت خرابی باید تعویض شود .

- آب پمپ می‌شود ولی ماشین نمی‌چرخد
باز هم میکروسوئیچ درب می‌تواند ایراد داشته باشد و دلیل احتمالی دیگر می‌تواند شکستن رابط باشد که یک اتصال دهنده‌ پلاستیکی است که محور موتور را به انتقال‌دهنده متصل می‌کند در صورت شکسته شدن رابط تنها راه‌حل این است که آن را تعویض کرد پاره شدن تسمه پوشیده شدن کلاچ و بد کار کردن موتور درایو نیز ممکن است باعث بروز این مشکل شود .

طراحی موتور درایوها به صورتی است که در دو جهت حرکت کنند گاهی اوقات پیش می‌آید که موتور درایو نمی‌تواند به دو جهت حرکت کند در نتیجه فقط به یک جهت حرکت می‌کند در این صورت کل موتور باید تعویض شود .

- ماشین لباسشویی لباسها را نمی‌چرخاند
همزنهای داخل دیگ به این منظور طراحی شده اند تا لباسها را قبل از شروع چرخش در آب حرکت دهند اگر ماشین شستشو نچرخد احتمالاً مشکل می‌تواند خراب شدن میکروسوئیچ درب ، رابط موتور ، پاره شدن تمسه ، خراب شدن موتور درایو باشد اگر تسمه خراب شده باشد احتمالاً باید متوجه یک ماده سیاه بر روی زمین زیر ماشین لباسشویی گردید که نشان می‌دهد تسمه باید عوض شود .

- لباسها خشک نمی‌شوند
خیس ماندن لباسها بعد از تمام شدن کار دستگاه نشان می دهد که دستگاه به درستی کار نمی کند این بار هم علت می‌تواند رابط موتور باشد البته این مشکل در بین مارکهای مختلف متفاوت است .

- بروز مشکل در هر چرخه
اگر ماشین لباسشویی در هر چرخه به طور کامل نچرخد ممکن است موتور درایو آن خراب شده باشد که باید عوض شود در بعضی از دستگاهها گیربکس اتوماتیک تسمه ممکن است خراب شده باشد که باید توسط تکنسین تعمیر شود .

خوشبختانه مسائل و مشکلات مربوط به دستگاههای لباسشویی به طور کلی تنها به چند جزء محدود می‌شوند که بسیاری از آنها به موتور مربوط می گردد این موتور است که باعث می‌شود اجزای دستگاه کار کنند که داخل دستگاه آب پمپ شود ، دیگ بچرخد ، آب تخلیه شود و لباسها خشک شوند بهتر است تعمیر ماشین لباسشویی را به دست تعمیرکاران حرفه‌ای بسپارید .