اینورتر چیست ؟

اینورتر چیست ؟

اینورتر چیست ؟

درایو یا اینورتر یا کانورتور فرکانس و یا کنترل کننده دور موتور برای تنظیم دور الکتروموتورها استفاده می گردد . 

درایوها وظیفه "کنترل دور موتور" را بر عهده دارند . 

درایوها قادرند دور موتور را از صفر تا چندین برابر دور نامی موتور و به طور پیوسته تغییر دهند . 

کنترلر موتور مي تواند به صورت دستي يا اتوماتيک يک موتور را راه اندازي يا متوقف کند ، رو به جلو يا عقب (راست گرد چپ گرد) حرکت دهد و يا با سرعت و گشتاور تنظيم شده اي به حرکت در آورده و در مقابل اضافه بار و فالتها محافظت کند دامنه استفاده از کنترلر موتور بسته به کاربردهاي مختلف از مصارف معمول نظير کامپيوتر ، ماشین فاکس ، سيستمهاي گرمايش و سرمايش تا مصارف صنعتي پيچيده مانند خطوط توليد روباتيک مي تواند باشد . 

درايوها در کاربردهاي مختلف مانند سیستمهای سروو يا کنترل کننده دور موتور با فیدبک در الکتروموتورهاي AC و DC استفاده مي گردد درايوهای دور موتور مي توانند دور موتور را به صورت پيوسته از صفر تا چندين برابر دور نامي تغيير دهند تنظيم دور در الکتروموتورها علاوه بر کاربردهاي فراوان در پروسه هاي صنعتي منجر به صرفه جوئي مصرف انرژي هم مي گردد علاوه بر آن درايوها در راه اندازي موتور جريان شروع کار و استارت موتور از شبکه را به ميزان زيادي کاهش مي دهند به طوري که اين جريان خيلي کمتر از جريان اسمي موتور است . 

درایوها می توانند موتور را به طور نرم و کاملا کنترل شده استارت و استپ نمایند زمان استارت و استپ را می توان به دقت تنظیم نمود این زمانها می توانند کسری از ثانیه و یا صدها دقیقه باشد توانایی درایو در استارت و استپ نرم موجب کاهش قابل ملاحظه تنشهای مکانیکی در کوپلینگها و سایر ادوات دوار می گردد . 

درایوها تجهیزاتی هستند که از قطعات الکترونیکی مانند : تریستورها ، IGBT و ... ساخته شده اند و از آنها برای کنترل ولتاژ یا کنترل فرکانس استفاده می شود علاوه بر این در کاربردهایی مانند جرثقیل ها ، آسانسورها و ... که عدم موجود ضربه در راه اندازی و توقف موتور از اهمیت ویژه ای برخوردار است استفاده از درایو اجتناب ناپذیر می شود .