راهنمای استفاده مناسب لباسشویی در مصرف انرژی

راهنمای استفاده مناسب لباسشویی در مصرف انرژی

راهنمای استفاده مناسب لباسشویی در مصرف انرژی

ماشين لباسشويي از جمله دستگاههايي است که روز به روز بيشتر به خانواده هاي ايراني راه پيدا مي کند در حال حاضر شايد بيش از 75 درصد از خانوارهاي شهري داراي اين دستگاه هستند .

يعني بيش از 9 ميليون دستگاه ماشين لباسشويي در ايران وجود دارد و سالانه حدود 300 هزار دستگاه ديگر نيز به اين تعداد اضافه مي شود .
ماشين لباسشويي از جمله وسايل خانگي است كه مصرف برق آن بسيار زياد است .
بيشترين مقدار انرژي مصرفي ماشين لباسشويي مانند ماشين ظرفشويي مربوط به گرمايش آب يا گرم كردن آب مي باشد در واقع گرمايش آب حدود 90 درصد انرژي مصرف مي كند كه اين مقدار انرژي در مقايسه با ماشين ظرفشويي بيشتر مي باشد بنابراين اولين روش صرفه جويي انرژي استفاده از آب سردتر مي باشد تا مصرف آب داغ كاهش يابد برخلاف ماشينهاي ظرفشويي ماشينهاي لباسشويي اين امكان را دارا هستند كه از آب سردتر استفاده كنند و نتيجه مطلوبي را در مورد بسياري از لباسها داشته باشند

ويژگي هاي مهم در هنگام خريد و انتخاب لباسشويي در ذیل به شرح می رسد :‌

امكانات چرخه شستشو و آبكشي :‌
دستگاهی را انتخاب نماييد كه چرخه هاي مختلف شستشو و آبكشي داشته باشد تفاوت مصرف انرژي در چرخه هاي شستشو و آبكشي بسيار قابل توجه مي باشد به طور كلي چرخه هاي شستشو با آب گرم لباسها را به خوبي تميز مي كند و در صورت استفاده از شوينده هاي مناسب و خيس نمودن لباسها قبل از شستشو آب گرم نيز خوب است توجه داشته باشيد كه براي تميز نمودن لكه هاي روغني بايد از آب گرم استفاده نماييد بايد چرخه هاي مختلف را امتحان نماييد و ببينيد كه كدام يك مناسبتر مي باشد آبكشي با آب سرد هم به اندازه آبكشي با آب گرم يا داغ موثر است توجه داشته باشيد كه تغيير زمان چرخه ها تاثير بسيار كمي در مصرف انرژي دارد ولي بعضي از ماشينهاي لباسشويي سيستمي دارند كه آب حاصل از شستشوي لباسهاي كم چرك را ذخيره مي كند و براي استفاده بعدي نگه مي دارد در صورتي كه لباسها را از قبل خيس نماييد ماشين لباسشويي بدون استفاده از آب گرم همان كارآيي لازم را براي تميزي لباسها خواهد داشت و اين در حالي است كه انرژي كمتري مصرف مي كند .
كنترل ميزان آب :‌
بسياري از لباسشويي ها يكصد و ده تا يكصدو پنجاه ليتر آب در هر چرخه شستشو مصرف مي كنند بهتر است ماشيني تهيه نماييد كه وقتي لباس آن كمتر است آب كمتري نيز مصرف كند در يك دماي مشخص مصرف انرژي در يك چرخه شستشو با ميزان آب داغ متناسب مي باشد مقدار آب گرم مصرفي در حداقل ميزان ممكن است به اندازه نصف حداكثر ميزان باشد بعضي از انواع لباسشويي ها به كنترل كننده برقي مجهز مي باشند كه ميزان آب را به طور خودكار برحسب حجم لباس كنترل مي كند متاسفانه اغلب توليدكنندگان در كاتالوگهاي خود ميزان حقيقي مصرف آب را در درجه هاي مختلف تنظيم و مشخص نمي كنند .
سرعت دوراني بيشتر :‌
سرعت دوراني بيشتر سبب آبگيري بهتر لباسها و در نتيجه كاهش مصرف انرژي براي خشك كردن لباسها مي باشد آبگيري مكانيكي با دوران زياد با صرفه تر از آبگيري حرارتي و حرارت دادن لباسها در خشك كن مي باشد سرعت دوران ماشينهاي لباسشويي جلودري (كه در آنها از جلو باز مي شود) بيشتر از انواع لباسشويي هاي كه در آنها از بالا باز مي شود است .
ماشينهاي لباسشويي جلودري :‌
ماشينهاي لباسشويي جلودري (با محور افقي) بسيار كمتر از ماشينهاي لباسشويي بالا دري (با محور عمودي) آب مصرف مي كند بنابر گزارش مصرف كنندگان و مطالعات ديگر علاوه بر صرفه جويي در مصرف آب و انرژي كارآيي شسشو نيز در ماشينهاي لباسشويي جلودري بيشتر مي باشد .
براي درك مصرف كمتر آب و انرژي در ماشينهاي لباسشويي جلودري در نظر بگيريد كه در انواع ماشين هاي لباسشويي بالا دري سطل لباسشويي بايد پر از آب باشد تا همه لباسها خيس شوند سپس همزن آب را در اطراف مي چرخاند تا لباسها تميز شوند اين در حالي است كه در انواع لباسشويي جلودري خود سطل مي چرخد و لباسها در آب غوطه ور مي شوند و بنابراين آب كمتري مصرف مي شود .
از آنجا كه لباسشويي هاي جلودري در مصرف آب صرفه جويي مي كنند استفاده از اين نوع لباسشويي ها در مناطق كم آب بسيار باصرفه مي باشد همچنين به دليل سرعت زياد دوران لباسشويي هاي جلودري با كاهش زمان خشك كردن لباسها سبب صرفه جويي هرچه بيشتر مي گردند .
ماشينهاي لباسشويي جلودري بسيار باصرفه تر از ماشينهاي لباسشويي بالادري مي باشند .
بازده :‌
تمامي ماشين هاي لباسشويي جديد برچسب راهنماي انرژي دارند كه به كمك اين برچسب مي توان بازده انرژيها را مقايسه نمود ولي از اين نكته آگاه باشيد كه اين برچسبها تمامي اطلاعات را ارائه نمي دهند لباسشويي هاي بالادري كه سطل كوچكتري دارند راهنماي انرژي بهتر و دقيق تري دارند ولي ظرفيت كمتر به معناي آن است كه بايد از لباسشويي دفعات زيادي استفاده گردد و اين مي تواند هزينه استفاده از لباسشويي را افزايش دهد اما در زماني كه سطل لباسشويي هاي جلودري كوچكتر از سطل لباسشويي هاي بالا دري باشد معمولا ظرفيت لباس آنها مشابه است زيرا محرك همزن وجود ندارد .
خشك كن‌ :‌
اساس كار خشك كن بر گرمايش و هوادهي (باد دادن) لباسها مي باشد نحوه عمل هر دو مدل گازي و برقي بسيار ساده مي باشد علاوه بر نوع سوخت يكي ديگر از عوامل مهم صرفه جويي وجود يا عدم وجود حساسيت خشك كن نسبت به خشك شدن لباسها و خاموشي خودكار لباسشويي و مكانيسم انجام آن مي باشد .
قطع خودكار دستگاه :‌
معمولا خشك كنها با زمان سنج كنترل مي شوند خشك كردن بيش از حد لباسها از عمر آنها مي كاهد اگر مدلي از لباسشويي را بخريد كه نسبت به خشكي حساس باشد و بعد از خشك شدن لباسها به طور خودكار خاموش شود مي توانيد به ميزان قابل توجهي در مصرف انرژي صرفه جويي نماييد امروزه اكثر خشك كنهاي با كيفيت به اين سيستم مجهز مي باشند بهترين خشك كنها رطوبت سنجي در مخزن لباسشويي دارند كه خشكي لباس را حس مي كند بيشتر اين نوع خشك كنها خشكي لباس را با سنجش دماي هواي خروجي تشخيص مي دهند انواع ارزانتر با ترموستات كنترل مي شوند كه ممكن است بعضي از لباسها را بيش از حد خشك كنند اما حتي اين نوع نيز بهتر از لباسشويي هاي خشك كني است كه فقط زمان سنج دارند مدلهاي دماسنجي حدود 10 درصد و مدلهاي رطوبت سنجي حدود 15 درصد در مصرف انرژي صرفه جويي مي كند .
ويژگيهاي مورد نياز كه نياز به اتوكشي لباسها را كاهش مي دهند :
اگر چه انرژي مصرفي براي اتوكشي لباسها بخشي از انرژي مصرفي براي شستن يا خشك كردن آنها نيست ولي وابسته به آنها مي باشد اگر لباسهايي كه از خشك كن خارج مي شوند هنوز كمي مرطوب باشند و سپس آويزان شوند ممكن است نيازي به اتوكشي نداشته باشند در اين مرحله قطع خودكار بر اساس رطوبت سنج مناسب و مفيد است به ويژه اگر بتوان درجه خشكي را نيز تنظيم نمود همچنين وجود يك چرخه خنك كردن و سيستم چرخان متناوب (پيوسته) در انتهاي چرخه خشك سازي (كه كارايي آن مربوط به مواردي مي شود كه لباسها بلافاصله بعد از خشك شدن از لباسشويي خارج نشوند) مي تواند مانع چروك شدن بيش از حد لباسها گردد .
نكاتي براي صرفه جويي بهينه در مصرف انرژي لباسشويي :‌

ميزان مصرف برق ماشين لباسشويي به کارخانه سازنده آن بستگي دارد پرمصرف ترين ماشين هاي لباسشويي 5/3 کيلووات ساعت برق مصرف مي کنند و کم مصرف ترين آنها حدود 5/1 کيلووات ساعت .
مصرف برق ماشين لباسشويي حدود 5/3 كيلووات در ساعت مي باشد كه بيشتر اين مصرف براي گرم كردن آب يا گرمايش آب به كار مي رود بنابراين اگر براي تغذيه آب لباسشويي از سيستم آب گرم منزل استفاده شود و يا برنامه شستشو با آب سرد لباسشويي به كار رود بيش از 2 كيلووات ساعت در مصرف برق صرفه جويي مي گردد .

استفاده همزمان از ماشين لباسشويي و چندين وسيله پرمصرف برقي در ساعات اوج مصرف ، فشار زيادي بر شبكه برق تحميل ميكند و در حد امكان بايد از آن اجتناب كرد .

در هنگام خريد لباسشويي لباسشويي را انتخاب نماييد كه دو شير ورودي آب گرم و آب سرد داشته باشد .
ماشين هاي با محور افقي بسيار کمتر از انواع ماشين هاي با محور عمودي آب مصرف مي نمايند بعضي از انواع ماشينهاي لباسشويي با محور افقي فقط به اندازه يک سوم بقيه آب مصرف مي نمايند لذا از ميزان مصرف آب دستگاه نيز اطمينان حاصل نماييد کارآيي شستشو در ماشين هاي محور افقي نيز بيشتر است .

بايد توجه داشت که ماشين لباسشويي چه امکاناتي براي شستشو به شما مي دهد امکان شستشو با آب سرد ، امکان شستشو با درجه حرارت پايين آب و امکان تعيين تعداد دور آبکشي در دقيقه از جمله امکانات مفيدي هستند که مي تواند در کاهش مصرف برق ماشين لباسشويي بسيار موثر باشد .

ماشين لباسشويي بايد با ميزان فضايي که براي آن در نظر گرفته ايد متناسب باشد ماشين لباسشويي هايي که درب آنها از جلو باز مي شود معمولاً عريض ترند و جاي بيشتري مي گيرند اما امکان استفاده از فضاي بالاي آنها وجود دارد در حالي که دستگاههاي که در ورودي آنها از بالا است معمولاً عرض کمتري دارند و جاي کمتري را اشغال مي کنند اما فضاي بالاي آنها بدون استفاده باقي مي ماند .
_ عمر يك لباسشويي 1000 ساعت برآورد گرديده است كه با استفاده بهينه و كمتر از آن يعني به طور متوسط سه بار و هربار يك ساعت مي توان لااقل ده سال كار با خرابي كم را از آن انتظار داشت .
بسياري از لباسشويي ها داراي يك برنامه صرفه جويي اقتصادي مي باشند كه لباس ها را با آب گرم شستشو مي دهند و از مصرف انرژي مي كاهند تا حد امكان از اين برنامه و يا از برنامه شستشوي آب سرد استفاده نماييد كاهش درجه شستشو از 90 درجه به 60 درجه به ميزان زيادي از مصرف برق مي كاهد معمولاً درجه حرارت 90 درجه را براي لباسهاي سفيد بسيار چرك به كار مي برند .

فيلتر آب خروجي ماشين لباسشويي را تميز نگهداريد .
فيلتر ماشين لباسشويي را بعد از هربار شستشو تميز نماييد .
سالي يكبار نيز فيلترهاي آب گرم و سرد كه در پشت ماشين است را تميز نماييد .

فيلتر و دهانه پودر را به طور منظم تميز نماييد توجه داشته باشيد كه نظافت عمومي لباسشويي به كاهش مصرف انرژي آن و افزايش عمر مفيد لباسشويي كمك مي كند .
اگر فيلتر لباسشويي در سيكل شستشو تميز نمي شود بعد از هر بار استفاده آن را تميز كنيد و سالي يك بار فيلترهاي آب گرم و سرد را كه در پشت لباسشويي قرار دارند تميز كنيد .

ماشين لباسشويي را در حداقل دماي مناسب و مورد نياز در هنگام شستشو تنظيم نماييد اين امر موجب جلوگيري از مصرف بيش از حد برق و اتلاف آب گرم خواهد شد تنظيم دما را پايين تر آوريد به غير از لباسهايي كه لكه هاي چربي دارند براي شستشوي بقيه به جاي استفاده از آب داغ از آب گرم يا سرد استفاده نماييد هنگام آبكشي نيز فقط آب سرد به كار بريد شوينده اي را انتخاب نماييد كه در آن آب سرد حداكثر بازده را داشته باشد اگر قبل از شستن لباسهاي خيلي كثيف آنها را خيس كنيد مي توانيد از آب سرد براي شستشوي آنها استفاده نماييد دماي آبي كه براي آبكشي به كار مي بريد تاثيري بر ميزان تميزي لباسها ندارد بنابراين بهتر است هميشه تنظيم آبكشي ماشين را روي آب سرد قرار دهيد .
درجه ترموستاي آبگرمكن لباسشويي را كم كنيد تنظيم روي 50 درجه سلسيوس براي اغلب خانه ها كافي مي باشد با كاهش تنظيم دماي آب گرم در چرخه شستشوي گرم يا داغ در مصرف انرژي صرفه جويي مي گردد .
لباسشويي را تا حد ظرفيت آن پر كنيد ظرفيت لباسشويي خود را بر حسب كيلوگرم بخوانيد سپس توده اي از لباس را وزن كنيد تا معياري از وزنهاي 4 كيلويي 7 كيلويي و 9 كيلويي به دست آوريد سپس وزن لباسها را چشمي تخمين بزنيد شستشوي مقدار زيادتري لباس در يك نوبت به جاي دو نوبت انرژي كمتري مصرف مي كند البته نبايد لباسشويي را بيش از حد پر كنيد زيرا در غير اين صورت لباسها تميز نخواهند شد و مجبور مي شويد دوباره لباسها را بشوييد .
اگر لباسشويي شما "سيستم صرفه جويي آب" را دارد از آن استفاده نماييد اين سيستم مي تواند مقداري از آب حاصل از شستشوي لباسهاي كم چرك را براي نوبتهاي بعدي شستشو ذخيره كند فقط در صورتي از اين امكان استفاده نماييد كه نوبت بعدي شستشو بلافاصله بعد از نوبت اول باشد .

المنت حرارتي ماشين لباسشويي را حذف و از آب گرم منازل در برنامه شستشو استفاده نماييد .
لباسها را براي خشك كردن دسته بندي نماييد و لباسهاي مشابه را با هم خشك كنيد مثلاً :‌ لباسهايي از جنس الياف مصنوعي كه سبكتر هستند بسيار سريعتر از لباسهاي نخي طبيعي و حوله هاي حمام خشك مي شوند .
هرگز لباسها را بيش از حد خشك نكنيد آنها را وقتي هنوز كمي مرطوب هستند از لباسشويي خارج كنيد در اين صورت لباسها كمتر چروك مي شوند و نياز كمتري به اتوكشي دارند و به اين ترتيب انرژي كمتري نيز مصرف مي شود خشك كردن بيش از حد لباسها سبب آب رفتن لباسها توليد الكتريسته ساكن و كاهش عمر لباس مي گردد اگر لباسشويي شما سيستم خشك كن خودكار دارد بهتر است به جاي زمان سنج از آن استفاده نماييد تا انرژي كمتري هدر رود .
لباسهاي خيس را با لباسهاي كمي خشك در خشك كن قرار ندهيد .
بهتر است يك سري كامل لباس را با هم خشك كنيد ولي مواظب باشيد كه خشك كن را بيش از حد پر نكنيد خشك كردن تعداد كمي لباس سبب هدر رفتن انرژي مي شود پر كردن بيش از حد نيز سبب چروك شدن لباسها و خشك شدن ناهماهنگ مي گردد .
تهويه خروجي خشك كن را همواره امتحان نماييد مواظب باشيد كه تهويه خروجي هميشه تميز باشد و دريچه روي سرپوش خارجي آن آزادانه باز و بسته شود اگر دريچه باز بماند هواي سرد از راه خشك كن وارد منزل مي شود و هزينه گرمايش را افزايش مي دهد .

اگر امكان خشك نمودن لباسها در هواي آزاد وجود دارد از دور تند ماشين لباسشويي استفاده نكنيد .
اگر امكان خشك كردن لباسها در هواي آزاد وجود دارد مي توان از برنامه خشك كن ماشين لباسشويي استفاده نكرد .
مصرف برق ماشينهاي لباسشويي جديد پربازده كمتر از 25% كيلووات ساعت به ازاي هر كيلوگرم لباس در دماي 60 درجه صد بخشي يا سانتيگراد مي باشد .
چنانچه لباسشويي تعداد برنامه هاي كمي داشته باشد انتخاب دما مستقل از برنامه اجرا مي شود و شما بايد از انتخاب دما اجتناب نماييد .
به اين نكته توجه داشته باشيد كه لباسشويي به سيستم خودكار تعيين مقدار مناسب آب به ازاي لباس مجهز باشد.

از تهويه طبيعي براي خشك نمودن لباسها به جاي استفاده از خشك كن ماشين لباسشويي پس از آخرين شستشو يا خارج نمودن لباسها استفاده نماييد .
ریختن لباسها به لباسشويي خواه از بالا باشد يا از پهلو در مصرف برق تغييري حاصل نخواهد شد سرعت سانتريفوژ اگر چه در قيمت تاثير دارد در مصرف برق تاثير ندارد .
چنانچه لباسها پس از شستشو به يك خشك كن داده شود در آن صورت شما بايد لباسشويي با سرعت زياد (بزرگتر از 800 دور در دقيقه) انتخاب نماييد .
در صورتي كه به آب گرم شده بوسيله انرژي خورشيد دسترسي داريد مدلي مجهز به پايانه آب گرم انتخاب نماييد .
بعضي از ماشين هاي لباسشويي به برنامه زماني شروع به برنامه شستشو پس از ساعات اوج مصرف مجهز مي باشند با استفاده از اين لباسشويي ها از تعرفه ارزان تر استفاده نماييد . البته در اين مورد با شركت توزيع برق نيز مشورت نماييد .
هنگام خريد توجه كنيد كه حتماً لباسشويي شما داراي علامت استاندارد و ايمني و برچسب انرژي روي دستگاه داشته باشد .
براي شستن از آب ولرم و براي آب كشيدن از آب سرد استفاده نماييد .
تا آنجا كه ممكن است بايد از ماشين لباسشويي در ظرفيت كامل استفاده نمود. به اين ترتيب چنانچه كار شستشوي لباسها در يك نوبت انجام شود برق و آب گرم كمتري هم مصرف خواهد شد .
هر اندازه لباسها كثيفتر باشند دماي آب گرم مصرفي بايد بيشتر باشد شستن همزمان لباسهاي چرك و لباسهايي كه كمتر كثيف شده اند به افزايش مصرف انرژي مي انجامد بنابراين بهتر است اين لباسها جداگانه شسته شوند .
هر اندازه تعداد دور در دقيقه دستگاه آبكش بيشتر باشد خشك شدن لباسها در هواي آزاد كمتر طول مي كشد بنابراين اگر مي توانيد لباسها را در هواي آزاد در زمان طولاني تر خشك نماييد بهتر است از دور كم استفاده شود .
هر چند وقت يكبار صافي تلمبه تخليه را تميز نماييد .
پيشنهاد مي شود هر چند وقت يكبار يك برنامه كامل شستشو بدون ريختن لباس در ماشين با استفاده از يك ماده حاوي حلال كلسيم مانند جوش شيرين يا سركه انجام دهيد همچنين محفظه جاپودري را نيز از محل خارج نموده و پس از شستشو با آب در محل خود نصب نماييد اين كار موجب افزايش كارآيي ماشين مي شود .
با فشار دادن دكمه يك دوم كه ويژه شستشوي اقتصادي است مقدار كمتري آب وارد لباسشويي مي شود و اين امكان را ايجاد مي كند كه براي شستشوي لباس در حدود نصف ظرفيت آب كمتري مصرف شود در اين حالت صرفه جويي قابل توجهي در مصرف برق به وجود خواهد آمد .
در صورت كاهش وزن لباس و يا كثيف نبودن لباسها به تناسب ميزان مصرف پودر را كاهش دهيد در صورت مشاهده كف بيش از حد در طول شستشو و يا آبگيري پيشنهاد مي شود كه از ميزان مصرف پودر بكاهيد تا از عملكرد نامناسب سيستم جلوگيري شود .
استفاده از آب گرم لوله كشي شده محل مسكوني براي استفاده در لباسشويي بسيار مفيد است و به ميزان قابل توجهي از مصرف برق لباسشويي مي كاهد .
سعي نماييد ماشين لباسشويي را تا حد امكان نزديك آبگرمكن قرار دهيد و لوله هاي آب داغ ورودي آن را با عايق بپوشانيد .
در اغلب موارد يك لكه گيري مقدماتي لباسها كمك مي كند تا لباسشويي در برنامه هاي با آب سرد يا آب 40 تا 60 درجه به خوبي لباسها را شستشو دهد .
هر اندازه تعداد دورهاي آبكشي در دقيقه بيشتر باشد خشك شدن لباسها در هواي آزاد كمتر طول مي كشد بنابراين اگر امكان خشك شدن لباسها( به خصوص در فصل تابستان) را در هواي آزاد و زمان طولاني را داريد از دور كم استفاده نماييد .
در هر دفعه استفاده از ماشين لباسشويي 3500 وات برق مصرف مي شود كه 2700 وات آن صرف گرم شدن آب مي شود در حالي كه ماشين لباسشويي هايي كه از آب گرم پرشده در خارج از سيستم استفاده مي كنند در حدود 2000 وات صرفه جويي در انرژي دارند بهتر است براي صرفه جويي در مصرف برق و آب صبر كنيد تا لباسهايي كه بايد شستشو شوند به حدي برسند كه ظرفيت لباسشويي تكميل شود كه در صورت امكان شستشو را با آب گرم انجام دهيد و با آب سرد آبكشي نماييد سپس لباسشويي را در حداقل دماي مناسب تنظيم نماييد .
بعد از پايان برنامه شستشو برق ورودي به ماشين را با جدا كردن دو شاخه از پريز قطع كنيد .
هرگز از ماشين لباسشويي در ساعات اوج مصرف برق استفاده نكنيد روزهاي تعطيل و ساعات اوليه صبح بهترين اوقات براي روشن كردن لباسشويي مي باشد .